a
+90 850 224 24 94

Saç Ekimi

Saç ekimi işlemi, genetik faktörler, yaş faktörü veya hastalık sebebiyle saçlarını kaybetmiş ya da saçlarını kaybetmeye devam eden kişilere uygulanan bir işlemdir. Kişinin ense bölgesindeki kıl kökü güçlü saçlardan yararlanılarak yapılır. Özel bir teknikle ense bölgesinden toplanan saçların, saçsız bölgelere ya da seyrek saçlı bölgelere aktarılması şeklindeki işlemdir.

Ense bölgesinde çıkan saçlar güçlü saçlardır. Dökülmelere ve dış etkenlere karşı diğer bölgelerdeki saçlara göre ense bölgesindeki saçlar daha dayanıklıdır. Ense bölgesindeki saçlar dış görünüşü ve estetiği bozmadan toplanır. Daha sonra toplanan saçlar tamamen kel olan bölgelere saçlandırmak amaçlı, seyrek bölgelere ise gürleştirmek amaçlı belli bir teknik ve sistemle doktor kontrolünde ekilir.

‘’Foliküler Ünite Ekstraksiyonu’’ FUE

‘’Foliküler Ünite Ekstraksiyonu’’ kelimesinin kısaltması olan FUE yöntemi, lokal anestezi altındaki hastadan belli bir hassasiyetle punch ismi verilen özel uçlu mikro motorlar ile tek tek toplanması ve saçların doğal çıkış yönü dikkate alınarak ekilmesidir. FUE yöntemi ekilecek saç kökü miktarı 3000 ile 5000 arasında değişkenlik gösterir. Ekilecek saç kökünün çokluğuna göre işlem süresi 6 saat ile 9 saat arası sürebilir. Ayrıca bu işlem süresi saç yapısına ve hastanın isteğine göre birden fazla seansta işlem gerçekleştirilebilir.
Saç ekimi teknikleri, ülkemizde de dünyanın birçok ülkesinde de uzun yıllardır kullanılmakta olup, uygulanan FUE tekniği de bugün saç ekimi konusunda dünyadaki son teknolojidir.

Fue Tekniği Uygulama
Traş ve Anestezi

İşlem sırasında kullanılacak olan bölge çok kısa olacak şekilde traş edilir. Sonrasında saç köklerinin alınacağı iki kulak arası başınızın arka ense bölgesi olan donör alana lokal anestezi uygulanarak uyuşması sağlanır.

Greftlerin Toplanması

Uyuşma işleminden sonra saç kökleri saçınızın yapısına uygun uçlar kullanılarak toplanır. Toplama işlemi sırasında donör bölgede yara izi kalmamasına ve seyrekleşme olmamasına dikkat edilir. Toplanan saç kökleri özel besleyici bir sıvı içerisine koyularak canlı kalması sağlanır.

Kanal Açma

Saç kökü toplama işleminden sonra, ekiminin yapılacağı bölgede, köklerin ekileceği yere kanal açma işlemi yapılır. Doğal bir saç çizgisi, ekim alanına eşit miktarda kök dağılımı bu kanal açma aşamasında belirlenir.

Greftlerin Ekimi

Bir sonraki işlem ise toplanan ve özel bir sıvıda bekletilen saç köklerinin açılan kanallara ekilmesi işlemidir. Toplanan saç kökleri sayısı kadar kanal açılmış olması önemlidir. Ekim sırasında hangi noktalarda kaçlı saç kökü kullanılacağının doğru bilinmesi önemlidir. Çoklu saç köklerinin daha arka bölgelere, tekli saç köklerinin ise daha doğal görünüm için ön bölgelere ekilmesi gerekir.

Safir Perkutan Yöntemi

İğneli özel cihazlarla uygulanan bu tekniğin dünyada sayılı uygulandığı klinik ve sınırlı sayıda uygulayan doktor vardır. Perkutan tekniğinde kafa derisine açılan kanallar üç boyutlu olarak açılır ve boyutlu açılan aralıkların açıları da doğru ayarlanmalıdır. En çok tercih sebebi ise, en ince iğneler kullanılan bir yöntem olduğundan saç köklerindeki noktalar doğal büyüklüğündedir ve saç görünümü de daha doğal durur.

PRP Tekniği

PRP Tekniği ‘’Platelet Rich Plasma’’ nın kısalt ılması olup, son yıllarda hızla yayılan bir yöntemdir.

PRP tekniğinde kişinin kendi kanı kullanılarak saçlara sağlık ve canlılık kazandırılır. Bu teknikte hastadan 10 cc. Kan alınır ve bu kanlar işleme tabi tutulur. İşlem laboratuvar ortamında kan süzülerek içerisindeki saç için gerekli olan, saçı besleyip kuvvetlendirecek, pıhtılaşma, büyüme ve trombositleri ayrıştırır. Saç derisinin canlanmasına ve saçların büyümesine yardımcı olan bu maddeler, direk olarak saç derisine ve saç köklerine enjekte edilerek en yüksek fayda sağlanmış olur.

PRP tekniği işleminin uygulaması yaklaşık 1 saat kadar sürerken, hasta işlemin uygulanması sırasında ve sonrasında ağrı ve acı hissetmez. Ayrıca kişinin kendi kanı kullanılarak yapıldığı için, alerji, bulaşıcı hastalık ve dokuların zarar görmesi gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşılmaz. PRP tekniğinin sonuçları 1 ay ile 3 ay arasında ortaya çıkmakta ve alanın büyüklüğüne ve türüne göre zaman değişkenlik göstermektedir. Uygulama normal olarak 4- 6 seans arasında yapılmalı ve sonuçların uzun süreli olması için yılda bir kez tekrar edilmesi gerekir.

Saç Mezoterapisi

Saçlar, boya, şampuan gibi kimyasallar, fön çektirmek, genetik faktörler, stres ve sağlıksız beslenme gibi pek çok sebebe bağlı olarak zaman içerisinde yıpranır. Tüm bu sebepler saçların yeterince beslenememesine ve zamanla da yıpranan saçların incelmesine en sonunda da dökülmesine sebep olur.

Saç mezoterapisi, saç köklerinin direk olarak beslendiği, derinin orta tabakasına uygulanan bir yöntemdir. Saçların sağlıklı bir görünüme sahip olabilmesi için ihtiyaç duyduğu mineraller, besinler, vitaminler, antioksidanlar ve proteinlerin özel iğnelerle direk kıl köklerine verilmesi yöntemidir. Bu şekilde saç köklerine normal yollardan ulaşamayan besinler, mezoterapi yöntemi sayesinde direk olarak saç köklerine ve saç hücrelerine verilmiş olur. Mezoterapi uygulanan bölgede saç kökleri, metabolizma canlanır ve böylece dokuların kendini yenilemesi için sağlıklı bir zemin hazırlanmış olur. Saç kökleri sağlıklı hazırlanmış bir ortamda ihtiyacı olan besinleri alarak daha sağlıklı, daha parlak ve hacimli olur.

Mezoterapi uygulaması uyuyan saç köklerini de uyandırarak derinin üzerine çıkmasını sağlar ve böylece daha gür bir görünüm elde edilir. Mezoterapi tedavisi çok kısa sürede göz ile görünebilecek kadar hızlı ve etkili sonuç verir. Diğer saç tedavi yöntemlerine göre en üstün kabul edilen bir yöntemdir. Çünkü mezoterapi tedavisinde saç köklerine direk müdahale söz konusudur. Mezoterapi tedavisi saçları beyazlayan kişilere de uygulanabildiği gibi saç ekimi uygun olmayan hastalara da rahatlıkla uygulanabilecek bir yöntemdir.

UZMANA SORUN

Tedavi hakkında daha detaylı bilgi almak için bilgilerinizi bırakın. Uzmanlarımız sizleri arayarak bilgilendirsin!


serkan

Author

view all posts

Bir Cevap Yazın