a
+90 850 224 24 94

Jinekomasti

Diğer bir tabir ile erkeklerde meme büyümesi sorunudur. Kişinin kendisini fiziksel ve ruhsal olarak kötü hissetmesine sebep olan bu sorun genelde genetiktir ve hiç sebepsiz de ortaya çıkabilir. Çeşitli hormonel bozuklukların sonucunda da ortaya çıkan bu rahatsızlığı doktor tedavi etmeden önce sebep olan etkenleri araştırır ve ona göre tedavi yolu seçer.

Eğer bu rahatsızlık ergenlikte ortaya çıktıysa endişelenmeye ve hemen tedaviye gerek yoktur. Çünkü hormonel sebeplerle ortaya çıkmıştır ve ergenlik dönemi sonunda bu belirtiler de kaybolur. Yani 18 yaşından önce bu rahatsızlığın tedavisine başlanması gerekmez. Fakat ergenlik döneminde jinekomasti, obezite ile aynı anda ortaya çıkarsa kişinin psikolojik etkilenmemesi için liposuction ile sadece yağ alma işlemi yapılabilir.

Jinekomasti tedavisinde uygulanacak birçok yöntem vardır. Kullanılacak yöntem cilt tipine, meme dokusunun büyüklüğüne ve içeriğine göre değişkenlik gösterir.

Cilt fazlalığı yoksa sadece yağ dokusu fazla ise, uygulanacak tek yöntem liposuction uygulamasıdır. Meme çevresindeki yarım cm’lik kesikler sayesinde yağ dokusu eritilir ve dikiş izi kalmadan yağ dokusu dışarıya alınır.
Şayet meme dokusu yumuşak değil ise liposuction uygulaması yeterli olmaz. Liposuction uygulamasının yanına ek olarak, meme başı etrafındaki koyu renkli bölgenin cilt ile birleştiği yere de 1 tane kesik eklenerek iz kalması da ortadan kalkmış olur.
Kişide cilt fazlalığı da olması halinde meme ucunun altından açılacak kesikler sayesinde hem jinekomastiye hem de sarkık cilt dokusuna çözüm bulunur. Bu uygulamanın dezavantajı bazı izler kalmasıdır. 1 yılsonunda izler tamamen ortadan kaybolmasa da oldukça silikleşmektedir.

Genel anestezi altında yapılan bu operasyonlarda, doktorun onayı ile operasyondan 1 gün sonra taburcu olmak mümkündür. Hasta birkaç gün içinde günlük yaşantısına dönebilir. Birkaç hafta sonunda ise rahatlıkla spor ya da ağır hareketler yapılabilir. Deri altında sıvı birikmemesi için, 1 ay boyunca hastanın özel tasarlanmış jinekomasti korsesi kullanması gerekir. Kullanımı kolay olan ve günlük işlerinizi engellemeyen bu korse göğüs bölgenize hafif bir baskı oluşturur. İnce ve rahat bir korse olduğu içinde giysilerin altından kendini belli etmez.

UZMANA SORUN

Tedavi hakkında daha detaylı bilgi almak için bilgilerinizi bırakın. Uzmanlarımız sizleri arayarak bilgilendirsin!


serkan

Author

view all posts

Bir Cevap Yazın