a
+90 850 224 24 94

Aşırı Terleme (Hiperhidroz)

Sabit vücut sıcaklığını korumak amacıyla vücudun gerekenden fazla terlemesine hiperhidroz denir. Hiperhidroz bazı insanlarda tüm vücutta görülürken, bazılarında bölgesel olarak el, ayak, koltuk altı ve kasık bölgesinde görülebilir. Aşırı terleme kişinin sosyal hayatını, iş hayatını, ruh sağlığını ve dış görünümünü olumsuz etkileyeceği için huzursuz olmasına yol açar. Bunun dışında cildin tahriş olmasını da tetikler.

Aşırı terleme de koltuk altı için stik deodorantlar, alüminyum klorit ve etil alkol karışımlı kremler kullanılabilir. Ayak terlemesine ise, gluteraldehit içeren kremler kullanılabilir. Fakat bu ürünler kimyasal içerikli olup, tahriş edebilen ürünlerdir. Ayrıca %100 etki yerine kısıtlı etkileri vardır.

Terleme Tedavisinde Botoks Enjeksiyonu

Hiperhidrozis tedavisinde kullanılan botoks, ter bezi sinirlerinde yarattığı geçici blokaj sayesinde aşırı terlemeyi durdurur. Günümüzde cerrahi müdahale istemeyen hastaların sıklıkla başvurduğu bu yöntem genellikle koltuk altı terlemesi için kullanılır. Bunun dışında aşırılık söz konusu olduğunda, el ve ayak terlemesinde de uygulanabilir. Özellikle ilkbahara girerken yapılan bu botoks işlemi sayesinde hasta yaklaşık 9 ay boyunca terleme sorununu çözüm bulmuş olur.

İyontoforez Nedir?

Botoks tedavisi gibi bu uygulama da geçici bir yöntemdir ve düzenli olarak tekrarlatmak gerekir. El ve ayaklara düşük miktarda verilen elektrik sayesinde ter bezlerinin tıkanması sağlanır. Fakat bu yöntem koltuk altına uygulanamaz. Sadece el ve ayaklara uygulanabilen bu yöntem, strese bağlı olarak el ve ayak terlemesi yaşayan hastalara tavsiye edilir.

Terleme Tedavisinde Cerrahi Seçenek Var mıdır?

Cerrahi olarak liposuction, retrodermal küretaj, lazer tedavisi yöntemleri ile ter bezleri tahrip edilerek veya ter bezleri çıkartılarak koltuk altı terlemeleri önlenir. Bu yöntemler kalıcı yöntemler olup başarı oranları çok yüksektir ve tekrarlama gerektirmez.

Lumbar sempatektomi, peruktan sempatektomi, endoskopik torokal sempatektomi (ETS) gibi yöntemlerde terleme için bir çözüm olup, sinir sistemi hücrelerini tahrip eder ve ter bezlerinin çalışmasını durdurur. Fakat bu tedavinin etkisi geçici olup, tekrarlamak gerektirir.

UZMANA SORUN

Tedavi hakkında daha detaylı bilgi almak için bilgilerinizi bırakın. Uzmanlarımız sizleri arayarak bilgilendirsin!


serkan

Author

view all posts

Bir Cevap Yazın